Galamedica Logo

O Nama

Misija i vizija

Vizija ZU specijalističkog centra ,,Gala Medica“ jeste da budemo vodeća zdravstvena ustanova u domenu brige o zdravlju, a to znači da unapređujemo kvalitet života svakog našeg pacijenata kroz sveobuhvatnu brigu i maksimalnu posvećenost stručnog osoblja zdravlju pacijenata, što je ujedno i naša misija.

Cjelokupni pristup poslovanju zasnivamo na 3 ključne vrijednosti, a to su: kvalitet, povjerenje i dostupnost. Kvalitet medicinskih usluga koje želimo da omogućimo našim pacijentima mora biti na nivou savremenih svjetskih ustanova jer nam je od ključne važnosti briga o zdravlju i kvalitet života svakog našeg pacijenta.

ZU specijalistički centar „,Gala Medica“ nudi širok spektar visoko kvalitetnih medicinskih usluga kao što su kompletna radiološka dijagnostika na aparatima vrhunskih performansi

O nama

Naša uspješna poslovna priča zvanično je počela polovinom septembra 2018. godine.

Sa velikim trudom i radom uloženim u znanje i pažljivim biranjem stručnog tima, s ponosom možemo reći da smo stvorili jedan od najbolje opremljenih i organizovanih zdravstvenih centara.

2018 2024

Usluge

Često postavljena
pitanja o uslugama

Pregled se obavlja u specijalnoj MR sali, gdje pacijent leži na stolu koji se uvlači u otvor MR aparata. Aparat je poluotvoren, pa je samim tim osećaj zatvorenog prostora sveden na minimum, a ljubazno osoblje će pripremiti pacijenta i objasniti sve što je potrebno u vezi samog pregleda.

Pregled je apsolutno bezbolan i traje 15 - 45 minuta, a ponekad i duže. Neophodno je da se pacijent ne pomjera za vrijeme pregleda, jer i namanji pokreti mogu narušiti kvalitet slike. U toku pregleda se čuje buka (lupanje), ali prije ulaska u magnet dobijate slušaljice ili čepiće kako bi osjećaj nelagosnosti bio manji. Za vrijeme pregleda pacijentu je omogućen govorni kontakt sa radiološkim tehničarom putem interfona, a takođe je i na raspolaganju specijalna pumpica čijim pritiskanjem se može prekinuti pregled u slučaju bola, neprijatnosti ili straha. Ukoliko nije drugačije naglašeno, pregled ne zahtijeva posebnu pripremu, bitno je da ponesete svu medicinsku dokumentaciju koju imate (snimke i nalaze).

  • Prije obavljanja magnetne rezonance neophodno je uraditi laboratorijske analize: UREU i KREATININ i te nalaze ponesite sa sobom na dan snimanja, uz ostalu neophodnu medicinsku dokumentaciju.
  • Radi Vaše sigurnosti popunjavate Upitnik pri obavljanju MRI pregleda,
  • Pregled nije moguće izvršiti ukoliko imate nešto od sljedećeg: ugrađen pejsmejker, vještački srčani zalistak, pojedine vrste spirala, gelere, metalne hirurške elemente - klipse, fiksne proteze, itd. Zubni implanti i plombe ne predstavljaju kontraindikaciju za ovaj vid pregled!
  • Pregled nije moguć ukoliko to konstitucija ili kilaža pacijenta ne dozvoljavaju (tj. tjelesna težina 120 kg i više). Savjetuje se redukcija tjelesne težine i planiranje pregleda.
  • Nije preporučljivo nositi šminku.
  • U kabini za presvlačenje morate se skinuti u donji veš i odložiti sav nakit, pirsinge, sat, naočale, ukosnice, mobilni telefon, kreditne kartice, slušni aparat, zubne proteze, olovke itd., i obući odjeću za pregled.
  • Ukoliko imate strah od zatvorenog prostora (klaustrofobiju), obavezno to recite medicinskom osoblju.
  • Ako se radi o djetetu ili o osobi sa mentalnim poremećajem, pregledu može prisustvovati roditelj ili rođak.
  • Ukoliko to pretraga nalaže, medicinsko osoblje može zatražiti da nakratko prestanete disati – zadržite dah.
  • U pojedinim slučajevima, radiolog će procijeniti da je potrebno dati kontrastno sredstvo. Kontrastno sredstvo nekada olakšava put do konačne dijagnoze. Ukoliko je radiolog procijenio da bi to bilo potrebno, medicinski tehničar će vam u venu ubrizgati kontrastno sredstvo tj. tečnost koja boji unutrašnjost krvnih sudova i na taj način omogućava njihov jasniji prikaz na snimku. Nekada, premda rijetko, mogu nastupiti neželjene reakcije kod davanja kontrastnog sredstva. Kao i kod svake druge injekcije, na mjestu uboda može isteći manja količina krvi, a kasnije nastati modrilo. Moguće je pucanje vene prilikom davanja kontrastnog sredstva. Povremeno su zabilježeni i osjećaj toplote na mjestu davanja, promijenjen ukus u ustima, osip, mučnina, vrtoglavica, glavobolja. Izuzetno rijetko može doći do pada krvnog pritiska, bolova u tijelu, otoka usana i jezika, gušenja. Ukoliko bi nastupile neželjene pojave, ljekarska pomoć biće vam odmah na raspolaganju.

Posebna briga je potrebna kod trudnica, iako nije dokazano štetno djelovanje samog MR snimanja neophodno je da žene kod kojih postoji mogućnost trudnoće to napomenu prije snimanja, kod popunjavanja upitnika. Dojenje nije kontraindikacija za pregled MR-om, ali ukoliko se koristi kontrast, savetuje se stopiranje dojenja u naredna 24h.

Putem telefona 055/420-999 moguće se informisati o tome kada doći po nalaz i prateću medicinsku dokumentaciju. Pacijent ili ovlaštena osoba javlja se osoblju na pultu i preuzima nalaz. Ukoliko ste hospitalizovani, te ste došli sa odjeljenja, nalaz ne preuzimate Vi, već se on dostavlja na odjeljenje službenim putem.

Pacijenti u prostoriju sa aparatom se ne smiju unositi metale kao što su: naočare, aparat za sluh, metalni predmeti za odijela (šnale, značke, kaiševi, broševi), šnale za kosu i perike, sitni metalni predmeti iz džepova (ključevi, olovke, sitan novac i sl), sat, mobilni telefon, magnetne kartice i sl.

Tokom CT pregleda izloženi ste rendgenskom zračenju većeg intenziteta u odnosu na klasično rendgensko snimanje. Doktor koji vas je uputio na CT pregled zbog kliničke sumnje koju treba razriješti, mora procijeniti da li je korist od CT snimanja vća od mogućeg rizika koji jonizirajuće zračenje donosi. Klinički opravdana CT pretraga je brza, pouzdana i dostupna, te se često koristi u medicinskoj praksi. Prednost pregleda koji se vrši u našoj ustanovi je što se snimanja vrše na aparatu koji posjeduje postavku „Care 4 dose“, koja se odnosi na smanjenu dozu zračenja kojoj se izlažete tokom snimanja. CT pregled se ne preporučuje trudnica zbog rizika koji bi zračenje moglo izazvati na plod.                 

Pacijenti u prostoriju sa aparatom se ne smiju unositi metale kao što su: naočare, aparat za sluh, zubne proteze, metalni predmeti za odijela (šnale, značke, kaiševi, broševi), šnale za kosu i perike, sitni metalni predmeti iz džepova (ključevi, olovke, sitan novac i sl), sat, mobilni telefon, magnetne kartice i sl. Jer sve to može uticati i umanjiti kvalitet slike.

Prilikom pregleda, na prijedlog radiologa, možda će biti potrebna primjena kontrastnog sredstva venskim putem, kako bi se određene strukture u tijelu jansije prikazale. Konkretno sredstvo se izlučuje putem bubrega, te je potrebno donijeti nalaze uree i kreatinina iz krvi, ne starije od 10 dana prije snimanja. Kontrastno sredsvto sadrži jod, te se ne smije davati osobama sa poznatom preosjetljivosti na jos i osobama sa bolesti štitne žlijezde. Obavezni ste kroz Upitnik pri obavljanju CT pregleda upozoriti naše doktore i medicinsko osoblje na ranije alergije na lijekove i neke bolesti. Prilikom davanja kontrastnog sredstva može se javiti osjećaj topline, trnci, kao i nagon na mokrenje. Ne smijete trpiti bol i žarenje na mjestu ulaska u venu, kao ni eventualne smetnje pri disanju i ubrzan rad srca, te ste dužni obavijestiti medicinsko osoblje na bilo koju od ovih pojava.

Molimo vas da nas upozorite ako bolujete od astme, srčanih i bubrežnih bolesti ili bolesti štitne žlijezde, te ukoliko u organizmu imate strano tijelo (geler, implantat i slicno) ili ako ste u poslijednja 4 dana radili neku kontrastnu pretragu. Ako uzimate lijekove za šećerne bolesti na bazi metformina (Aglurab, Belformin, Eucreas, Glucophage, Gluformin, Meglucon, Siofor, itd.) na dan pretrage i 48h nakon pretrage s kontrastom nemojte uzimati lijekove s metforminom kako bi se izbjeglo moguće oštećenje bubrega.

Tokom snimanja, pacijent je obično na leđima s rukama podignutim iznad glave. Tokom čitavog procesa vrlo je bitno da pacijent bude potpuno miran kako se ne bi narušio kvalitet snimka. Za pojedine sekvence će možda biti zatraženo da zadržite dah, a glasovne upute ćete čuti preko zvučnika. CT pregled traje 15-30 minuta.

Skrining karcinoma pluća niskodoznim CT protokolom je neinvazivna metoda snimanja plućnog parenhima na CT u cilju što ranijeg otkrivanja karcinoma pluća kod pacijenta bez simptoma i kliničkih znakova, a koji se ubrajaju u rizične grupe:

  • pušači iznad 50 godina životne starosti
  • nepušači iznad 50 godina životne starosti koji su ranije bili strastveni pušači
  • zdrave osobe sa pozitivnom porodičnom anamnezom
  • osobe koje su već ranije imale karcinom pluća
  • osobe koje imaju rizik od karcinoma pluća (hronična obstruktivna bolest pluća, udisanje štetnih materija na poslu, azbest, radon, itd.)

Ovom skrining metodom moguće je otkriti karcinom pluća znatno ranije i prije prvih simptoma, sa smanjenjem smrtnosti i do 20% . Efektivna doza zračenja na našem 16 slajsnom CT novije generacije je oko 0,7 mSv, što je mnogo manje od standardnog CT pregleda grudnog koša, otprilike 6-7 običnih rentgenskih snimaka pluća sa 1000 puta većom količinom informacija u odnosu na obični RTG snimak pluća.

UZ pregled abdomena se radi kod pacijenata koji se žale na postojanje tegoba u predjelu stomaka u vidu nadimanja, mučnine, povraćanja, bolova, neredovnih stolica, dijareje, neredovnih stolica, pojave krvi u stolici, učestalog mokrenja, peckanja, promjene boje i mirisa urina ili pojava krvi u urinu. Pregled se može raditi i ako pacijent nema stomačne tegobe, ali ako se pojave patološke labolatorijske vrijednosti krvi i urina u sklopu ispitivanja oboljenja drugih sistema, ali i u sklopu rutinskog preventivnog pregleda.

Pacijent ne smije jesti 6 sati prije pregleda. Dva do tri dana prije pregleda je poželjno da se ne uzima hrana koja stvara gasove (grašak, boranija, pasulj i slično). Ne konzumirati gazirana pića, uključujući i kiselu vodu. Na 1,5h prije pregleda popiti 2-3 čase obične vode i ne mokriti.

Pri pregledu pacijent leži na leđima, a ljekar na stomak nanosi manju količinu gela koji služi za prenos zvučnih talasa. Sondom se istražuje organ uz manji ili veći potisak i pravovremenu potrebu dubokog udaha i/ili izdaha vazduha ili promjenu položaja tijela. Trajanje pregleda je 20-30 minuta.    

Termin

Zakažite termin

Kvalitet medicinskih usluga koje želimo da omogućimo našim pacijentima mora biti na nivou savremenih svjetskih ustanova jer nam je od ključne važnosti briga o zdravlju i kvalitet života svakog našeg pacijenta.

+387 55 420-999

Zakaži
Zakažite termin
Prikaži mapu
Zakaži termin