Fizikalna medicina je grana medicine koja primjenjuje različite metode i terapije u cilju prevencije, liječenja i rehabilitacije osoba koje imaju problema sa mišićno-skeletnim sistemom, u slučajevima povređivanja ili pojave bola. Cilj fizikalne terapije je osloboditi pacijenta tegoba koje ograničavaju kretanje, pokret i obavljanje svakodnevnih aktivnosti, a samim tim narusavaju i kvalitet zivota.
Fizikalna terapija ima za cilj:
Shockwave predstavlja udarni talas koji prenosi visoku koncentraciju energije na bolno mjesto.
Generisana energija podstiče regenerativne i reparativne procese u kostima, tetivama, ligamentima i drugim mekim tkivima.
Shockwave utiče na revaskularizaciju, ublažavanje i eliminisanje bola, umanjuje mišićnu tenziju i sprečava spazam, pospješuje razvoj kolagena, povećava pokretljivost i ubrzava proces rehabilitacije. Može da pruži i efekat masaže čime se rješava ukočenost trapezoidnih mišića i mišića leđa.
Terapija traje svega par minuta, zavisno od indikacije potrebno je 3-5 tretmana u nedjeljnom intervalu.
Indikacije:
Kineziotrake koristimo kada želimo djelovati na funkciju mišića, korigovati funkciju zgloba, poboljšati protok tečnosti, kao i umanjiti bol.
Postavljaju se samostalno ili se upredaju, obično se nose nekoliko dana, a pacijent može neometano da obavlja sve svoje aktivnosti.
Kineziotrake, zavisno od načina postavljanja, mogu kompresovati ili dekompresovati površinski sloj kože, može se uticati na smanjenje doživljaja bola iz određenog mišića, ali i obrnuto kada ih je potrebno stimulisati i aktivirati.
Predstavlja primjenu različitih vrsta električne struje u cilju postizanja terapijskog efekta na tkivo. Uključuje niz tretmana koji koriste električnu energiju za smanjenje bola, poboljšanje cirkulacije, jačanje mišića, oporavak oštećenog tkiva (podstiče zarastanje kosti nakon preloma). Cilj elektroterapije je da se suzbiju zapaljenski procesi i tako pospješi regeneracija tkiva. Djelotvorno je kod sportskih povreda, povreda ligamenata i mišića, bolova u ramenu, laktu, bola u kičmenom stubu.
Dejstvo: stimuliše nervne završetke, inhibiše puteve bola, stimuliše metabolizam i povećava cirkulaciju, koji će efekt biti dominantan zavisi od struje koju primjenjujemo. Elektroterapija nije bolna, izaziva osjetne senzacije koje se mogu opisati kao mravinjanje ili blago peckanje.
Vrste elektroprocedura:
Magnetoterapija je visokoefikasna, sigurna i neinvazivna metoda kojom se primjenom energije elektromagnetnog polja u terapijske svrhe stimuliše regeneracija tkiva.
Pod dejstvom pulsirajućeg magnetnog polja određenog intenziteta i frekvencije stimuliše se regeneracija tkiva, dovodi do povećanog snabdijevanja ćelija hranjivim materijama i poboljšane cirkulacije, te dovodi do smanjenja bola i bržeg oporavka povrijeđenog tkiva.
Povećanjem cirkulacije u tkivu povećava i razmjenu materija, te tako brže eliminiše štetne produkte i zapaljenske faktore čime utiče stimulativno i sistemski na organizam vršeći njegovu detoksikaciju.
Djeluje antiedematozno, antizapaljenski, vazodilatatorno i analgetski.
Indikacije:
Vježbe po Schrothu su specifične vježbe za kičmeni stub koje se izvode radi skoliotične ili kifotične posture tijela.
Vježbe su zasnovane na postavljanju djeteta u korektivni položaj, aktivaciji mišića i pravilnom disanju.
Schroth vježbe individualno se prilagođavaju zakrivljenosti kičme pacijenta.
Sastoji se od vježbi istezanja, derotacije trupa i vježbi disanja uz pomoć rekvizita u vidu švedskih ljestvi, štapova i korektivnih jastuka.
Mogu se izvoditi sjedeći, stojeci ili ležeći.
Cilj je obučiti pacijenta o pravilnoj posturi pri svakodnevnoj aktivnosti, zaustaviti progresiju kod mlađih i umanjiti bol kod odraslih pacijenata.
Laseroterapija se koristi kao procedura u liječenju bolnih stanja mišićno-koštanog sistema. Laser je odašiljač svjetlosnih elektromagnetskih zračenja kojim provodimo biostimulaciju na tkivo. LaserskI zraci različitih talasnih dužina prodiru kroz tkivo dopirući do oštećenja gdje vrše stimulaciju ne utičući na lokalno zdravo tkivo.
Ima analgetski, antiinflamatorni, antiedematozni, kao i povoljan efekat na zarastanje rana.
U fizikalnoj medicini se koriste laseri male snage koji ostvaruju biostimulativni efekat. Nakon 4. ili 5. terapije javlja se ,,tretman reakcije” kada dolazi do pogoršanja simptoma što je normalna reakcija tkiva na dejstvo lasera. Značajno skraćuje vrijeme terapije, ima pozitivan uticaj na regeneraciju kosti, mišića i kože.
Indikacije:
Služi za kontrolu bola u zglobovima koji se javljaju kao posljedica hroničnih degenerativnih promjena.
Fizijatar po pregledu indikuje preparat za intraartikularnu injekciju, a potom i aplikuje pomoći injekcionog šprica i igle.
Ovi preparati imaju za cilj umanjenje zapaljenja i bola, dok neki od njih utiču i na regeneraciju zglobnih hrskavica.
Ultrazvučna terapija predstavlja veoma efikasnu metodu fizikalne terapije u terapiji brojnih patoloških stanja nervnog i koštano-mišićnog sistema. Terapija ultrazvukom je klasifikovana kao mehaničko-termička, poboljšava mikrocirkulaciju, ubrzava metabolizam i podstiče relaksaciju tkiva.
Kao posljedica apsorpcije ultrazvučnih talasa dolazi do zagrijavanja tkiva i ubrzanja protoka krvi.
Ultrazvuk je pogodan za lokalnu aplikaciju lijekova, povećava propustljivost kože i ubrzava kretanje čestica lijekova (anestetik, antiinflamatorni lijekovi).
Tretman je prijatan, možete osjetiti blage mikropulsacije koje dovode do kompresije i dilatacije tkiva, što omekšava ćelijske membrane i omogućava lakši protok kiseoniku i hranjivih materija, ali i oslobađanje štetnih.
Djeluje analgetički, regeneriše, smanjuje mišićni spazam, povećava cirkulaciju, pospješuje oporavak tetiva i mišića, kao i kosti nakon povreda.
Indikacije:
Kineziterapija je oblast fizikalne medicine koja kao osnovno sredstvo za rad koristi pokret.
Cilj je da se maksimalno iskoriste svi potencijali pacijenta kako bi se što prije oporavileoštećene funkcije lokomotornog aparata.
Razlikujemo:
Vježbe za ispravljanje posture se koriste kada se javi deformacija kičmenog stuba koja je primjetna u frontalnoj (skoliozu) ili u sagitalnoj ravni (kifoza, lordoza i dorsum planum). Koriste se odgovarajuće korektivne vježbe za jačanje tkiva koje utiču na pacijenta da blagovremeno ispravi i održi pravilnu posturu.
Vježbe za povećanje obima pokreta se izvode kada usljed traume ili oboljenja pokreti postanu ograničeni i bolni. Uloga terapeuta je da kroz tri vrste pokreta: aktivan, aktivno-potpomognut i pasivan pokret, taj isti pokret razloži na osnovne segmente i pomaže pacijentu da ih vremenom sklopi u složenu fizičku aktivnost.
Vježbe za jačanje muskulature se koriste kada pacijent otežano koristi određene mišiće ili su oni u potpunoj disfunkciji. Pomoću aktivnih ili pasivnih vježbi nastoji se vratiti u funkciju mišić i pacijentu omogućuje neometano izvođenje pokreta.